Co je to Scudetto?

Scudetto. V médiích často skloňované slovo ve spojitosti s italským fotbalem. Většinou označuje vítěze předešlého ročníku italské fotbalové ligy. Co ale pojem Scudetto, v překladu „malý štít“ přesně znamená a jaká je jeho historie?

Janovští hráči v sezóně 1924-25 , první v Itálii, kteří na košili ukázali Scudetto. V té době s původním čtyřstranným tvarem)

Scudetto je ozdoba na dresu, kterou smí nosit italské fotbalové kluby, které vyhrály titul v předchozí sezóně. Scudetto bylo vytvořeno v roce 1924 jako ocenění pro vítěze nejvyšší italské fotbalové ligy, od roku 1929 pojmenované jako Serie A. Prvním týmem, který mohl nosit Scudetto na dresu, byl tým Janov CFC. Později se tradice nosit znak scudetto rozšířil i do dalších sportů.

Původ scudetta

Jako vynálezce scudetta se označuje italský básník a dramaturg Gabriele d’Annunzio, který byl v mládí sám zapáleným fotbalovým fanouškem. V roce 1887 koupil v Londýně kožený míč od výrobce, který v té době zásoboval nejvyšší fotbalovou ligu v Anglii – English Football League (EFL). S míčem hrával fotbal spolu s přáteli na pláži v rodné Pescaře. Při příležitosti přátelského utkání s italským vojenským výběrem nechal scudetto poprvé umístit na košile.

O 37 let později, v roce 1920, bylo anektováno tehdejší rakousko-uherské město Fiume (dnešní Rijeka v Chorvatsku) a připojeno k Itálii. Gabriele d’Annunzio přišel s nápadem, aby místní klub nosil na dresech malý štít s italskou trikolorou, která měla značit italskou svrchovanost nad městem. O 4 roky později rozhodla Italská fotbalová federace o novém ocenění v barvách italské vlajky pro vítěze ligy a od té doby se scudetto stalo symbolem úřadujícího šampiona italské fotbalové soutěže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *