Co se stalo se světovým nahrávačem? Arsenal odepsal Mesuta Özila

Mesut Özil naposledy nastoupil za Arsenal do soutěžního zápasu na začátku letošního března. Od té doby je mimo sestavu. Nejasná situace kolem mistra světa vyvrcholila tento týden, kdy jej klub nezapsal na soupisku pro tento ročník Premier League. Proč? Nikdo neví. Hráč teď prolomil mlčení vyjádřením na sociálních sítích.

Německý záložník má na kontě skvělou bilanci. Dokázal se stát nejlepším asistentem v řadě soutěží. Toto prvenství si během kariéry připsal v Bundeslize, La Lize, Premier League, Lize mistrů, Evropské lize, na Euru a dokonce i na Mistrovství světa.

Fanoušci Arsenalu se tak právem ptají: Co je s Mesutem? Proč nehraje? Momentálně to vypadá, že Arsenal už hvězdu světového fotbalu nadobro odepsal. Občas se stane, že klub s hráčem prostě přestane počítat. Ale co se momentálně děje v zákulisí londýnského klubu, je nevídané. Nikdo z vedení Arsenalu se k situaci nevyjádřil jasně. Vyjádřením Mikela Artety, že si své místo každý musí zasloužit, se nikdo nenechal uspokojit, zní to jako klišé.

Fanoušci netuší, zda za vynecháváním Özila ze soupisky stojí jeho špatná kondice či neshody. Faktem také je, že tvořivý hráč nadále zůstává nejplacenějším hráčem týmu.

Hráč navíc v přestupovém období i přes jeho nepříznivou situaci neodešel, což je rovněž velmi nestandardní.  Sám možnost odchodu odmítl, trvá na dodržení smlouvy. Je tedy záhadou, jaké vysvětlení tato nepochopitelná situace má. Vždyť Arsenalu žalostně chybí tvořiví hráči, se kterými by byl kanonýr Pierre-Emerick Aubameyang ještě produktivnější. V týmu už dlouhé měsíce vázne přechod z obrany do útoku a schopnost vytvořit si tlak. Zdá se, že tohle všechno by mohl Özil napravit. Vedení Gunners se navíc v létě nepodařilo do středu pole přivést Houssema Auoara z Lyonu, od kterého si všichni slibovali vyřešení problémů v záloze.

Situace tento týden vyvrcholila tím, že klub nenapsal Özilovo jméno na soupisku pro tento ročník Premier League. Bez jakéhokoli vysvětlení. To je dost možná definitivní tečka za hráčovou kariérou v červeném dresu.

Mlčení nyní prolomil sám hráč, když fanouškům poslal skrze sociální sítě emotivní vzkaz. „Jsem hluboce zklamaný, že jsem nebyl registrovaný do Premier League. Chtěl jsem být věrný klubu, který miluji. Ale právě jsem zjistil, že věrnost je v dnešní době skutečně složitá. Týden co týden jsem tvrdě pracoval, abych se brzy dostal zpátky do sestavy,“ uvádí 32letý záložník.

Upozorňuje na to, že byl zprvu pod novým koučem Mikelem Artetou velmi spokojený a tvrdí, že na trénincích podával velmi kvalitní výkony. Mohl se tak těšit, že se opět ukáže na hřišti. Jenže věci se změnily a klub s ním opět nepočítá. Özilovy problémy v kádru pokračují již od éry Unaie Emeryho, který ho také několikrát přehlížel.

„Londýn je ale stále můj domov, stále mám v Arsenalu přátele a cítím se silně spojený s fanoušky. Děj se co děj, pořád budu bojovat za šanci, aby moje osmá sezona v klubu neskončila takhle,“ dodává.

Podporovatelé Gunners jistě ocení upřímnost. O to více je musí štvát, že vedení klubu stále mlží. To dává prostor pro mnohé pravděpodobné či nepravděpodobné spekulace. Někdo se domnívá, že stopka pro Özila se vůbec netýká fotbalu, nýbrž politiky. Hráč se totiž v prosinci minulého roku vyjádřil na podporu etnika Ujgurů, kteří jsou pronásledovaní čínskou vládou. Čína, která je důležitým hráčem i na poli fotbalové ekonomiky, jeho výroky zkritizovala. Vedení tak mohlo hráče odstavit za trest a v obavách, že jeho výroky oslabí pozici Arsenalu na trhu, domnívají se někteří.

Co se mezi hvězdným nahrávačem a Arsenalem skutečně stalo, ví nejlépe jen tyto dvě strany. Jisté je, že sága se blíží ke konci, Mesutu Özilovi běží poslední rok smlouvy. Je dost možné, že již zápasový dres Kanonýrů nikdy neoblékne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *