SPECIÁL: TOP 5 mimoevropských derby

Po konci seriálu TOP 20 evropských derby přinášíme speciální díl, který se podívá na TOP 5 největších derby mimo Evropu. V seznamu figurují především jihoamerické týmy, nechybí ale ani zápas v exotickém Egyptě.

5. Chivas Guadalajara VS Club America

Země: Mexiko

Hlavní mexické derby je označováno jako El Clásico de Clásicos, v překladu „Klasika klasiky“. Oba zúčastněné týmy, Chivas Guadalajara a Club America, patří k nejúspěšnějším místním týmům a vždy mezi sebou soupeří o ligový titul nebo pohár. Kromě úspěchů ale popohání týmy ještě jedna věc – vyhrát derby proti nenáviděnému protivníkovi. Celé Mexiko sleduje zápas, týmy jsou svou historií a kulturou velmi rozdílné. Lidový klub versus klub vlastněný televizními médii. Chudák versus bohatý. Tradice versus moderní fotbal. Tak by dalo označit mexické El Súper Clásico.

4. Al Ahly VS Zamalek

Země: Egypt

Káhirské derby je zápas mezi egyptskými kluby Al Ahly a Zamalek. Oba týmy patří mezi nejúspěšnějšími kluby v Egyptě a Africe. Ahly a Zamalek byly Konfederací afrického fotbalu (CAF) jmenováni jako 1. a 2. africký klub 20. století. Zápas je nejen v Egyptě považován za vrchol fotbalové sezóny s přímým přenosem do většiny zemí Středního východu a severní Afriky od 70. let. Obvykle se derby hraje dvakrát v každé sezóně se 2 zápasy v egyptské Premier League. Oba týmy na sebe ale už víckrát narazily i dalších soutěžích, v Egyptském poháru, zejména ve finále, a v nejprestižnější africké klubové soutěži CAF Champions Liga, obdoby evropské Ligy mistrů.

3. Nacional VS Penarol

Země: Uruguay

Uruguayské Clásico, ve španělštině Clásico del fútbol uruguayo, je nejdůležitější utkání uruguayského fotbalu a jedno z nejlepších na americkém kontinentu. Zápas probíhá mezi dvěma nejpopulárnějšími fotbalovými kluby v Uruguayi, Club Nacional de Football a Club Atlético Peñarol (dříve známý jako CURCC), oba se sídlem v Montevideu. První setkání obou týmů proběhlo na přelomu století v roce 1900, což z něj učinilo jedno z nejstarších fotbalových soupeření mimo Velkou Británii. Do dnešního dne týmy nastoupily do 557 vzájemných zápasů.

2. Gremio VS Internacional

Země: Brazílie

Grenal“ je přezdívka pro zápasy dvou předních brazilských fotbalových klubů, které se nacházejí ve městě Porto Alegre ve státě Rio Grande do Sul: Gre označuje Grêmio Foot-Ball Porto Alegrense a Nal označuje Sport Club Internacional. Grenal je jedním z nejtvrdších fotbalových derby v Jižní Americe. Zápasy bývají doprovázeny vysokou úrovní emocí, konkurencí a občasným násilím. Úspěšnějším týmem ve vzájemných zápasech je Internacional. Největší návštěvnost derby zaznamenalo 30. května 1971, když na stadion Internacionalu přišlo 85 075 lidí.

1. Boca Juniors VS River Plate

Země: Argentina

Superclásico, zápas mezi Bocou Juniors a River Plate. Dva nejpopulárnější a nejznámější týmy v Argentině. Pojem „Clásico“, ve smyslu derby, vznikl v Argentině a později byl exportován do dalších zemí, jako je Španělsko a Mexiko. Podle některých statistik fandí více než 70% argentinských fotbalových fanoušků jednomu ze zúčastněných týmů. Superclásico je celosvětově známé jako jedno z nejdivočejších a největších derby.

Seriál TOP 20 derby evropského fotbalu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *