TOP 20 derby: Rivality v Rusku i na divokém Balkáně

Derby je víc než běžný zápas. Je to to utkání, které ukazuje surové emoce a vášeň pro fotbal. Rivalita v ostře sledovaných derby může vycházet z několika důvodů. Tím nejčastějším je lokalita, příkladem jsou třeba Everton a Liverpool či souboj pražských „S“. Dalším důvodem je historicko-politická situace, což platí třeba pro španělské El Clásico. Někdy rivalitu vyvolá i náboženské přesvědčení. To je případ utkání s názvem „Old Firm“, při kterém se ve Skotsku střetávají Celtic (katolíci) a Rangers (protestanti). Sestavili jsme pro vás žebříček největších derby v Evropě.

20. CSKA Moskva VS Spartak Moskva

Země: Rusko

Takzvané Hlavní Moskevské derby je zápas mezi dvěma nejznámějšími týmy z Moskvy. Fanoušci mají pro své rivaly dlouho zavedené přezdívky, kterými se jím vysmívají. CSKA jsou Spartakem označováni jako „Koni“ (koně), Spartak je pro CSKA zase „Myaso“ (maso). Soupeření je velmi vyrovanané, Spartak zvítězil v 38 případech, CSKA v 37.

19. Dinamo Záhřeb VS Hajduk Split

Země: Chorvatsko

Chorvatské „věčné“ derby mezi dvěma největšími a nejoblíbenějšími chorvatskými kluby – Dinamem Záhřeb a Hajdukem Split. Doposud proběhlo na 222 zápasů. Úspěšnějším klubem je Dinamo Záhřeb, které dokázalo získat 54 trofejí, zatímco Hajduk Split dokázal vyhrát 35 trofejí.

18. Real Betis VS Sevilla

Země: Španělsko

Sevillské derby (ve španělštině označováno jako Derbi Sevillano nebo El Gran Derbi) je zápas mezi Realem Betis a Sevillou FC. Druhý zmíněný klub byl založen v roce 1890. V září 1907 byl založen druhý městský klub „Sevilla Balompié“. Po vnitřním sporech v Seville byl vytvořen další klub – Betis Football Club. V roce 1914 se Betis a Sevilla Balompié sloučily a vznikl Real Betis. Úspěnějším týmem v derby je jasně Sevilla FC.

17. Crvena zvezda VS Partizan

Země: Srbsko

Věčné derby je místní derby v Bělehradě, mezi FK Crvena zvezda a FK Partizan, dvěma z největších a nejpopulárnějších klubů v Srbsku. Srbští fanoušci jsou známí jsou vášnivostí a agresivitou a celosvětově je toto derby pokládáno za jedno z nejdivočejších.

16. Olympiakos VS Panathinaikos

Země: Řecko

Derby věčných nepřátel, tak se označuje velmi horký souboj mezi Olympiakosem a Panathinakoisem. Soupeření mezi kluby a jejich fanoušky je intenzivní, takže toto derby bylo vždy velmi sledované nejenom v hlavní městě, ale v celém Řecku. Zápas je mezinárodními médii tradičně zařazen mezi největších světové fotbalové derby. V říjnu 2014 BBC pojmenovala derby Olympiakos – Panathinaikos jako „ nejšílenější derby Evropy“.

15. Ajax VS Feyenoord

Země: Nizozemsko

De Klassieker, to je nejsledovanější zápas nizozemské ligy mezi Ajaxem Amsterdam a Feyenoordem Rotterdam. Utkání mezi těmito dvěma kluby jde nad rámec fotbalového zápolení a přesahuje až do městského soupeření mezi Amsterdamem a Rotterdamem.

Pokračování najdete v dalším díle seriálu.

Seriál TOP 20 derby evropského fotbalu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *