Athletic Bilbao, víc než fotbalový klub

Fotbalový klub, který je založen na rozvoji a výchově vlastních hráčů. Bez výjimek. Proč je filozofie klubu Athletic Club jedinečná, čím se tento klub liší a jak to ovlivňuje celé Baskicko?

Athletic Club de Bilbao je tradiční španělský fotbalový klub z Bilbaa založený v roce 1898. Baskický klub je známý svou filozofií, že na rozdíl od ostatních elitních fotbalových týmů, přivádí pouze lokální fotbalisty a nebo je vychovává ve svých mládežnické akademii zvané Lezama.

Pro klub je důležitá spojitost mezi hráčem a územím Baskicka. Tato politika se začla neoficiálně uplatňovat od roku 1912 a souvisí s baskickým nacionalismem. Bývá oceňovaná jako dobrý způsob podpory místních fotbalistů, ale rovněž je kritizována jako diskriminační pro nemístní hráče.

V poslední době je toto pravidlo trochu uvolněnější a postačí, když hráč má baskický původ alespoň u jednoho z rodičů. V Bilbao už se objevilo i několik hráčů černé pleti, jako první byl Jonás Ramalho, v současné době například Iñaki Williams.

„S domácím talentem a místní podporou, import nepotřebujeme.“

Motto Athletica Bilbao

Bilbao a jeho filozofie

Web Athletica Bilbao podrobně popisuje jeho filozofii, která nám může pomoct přesněji pochopit, o co týmu jde. Uvádí se v něm následující:

„Athletic Club jako instituce spolu s jejími příznivci se vyznačují touhou hájit hodnoty, které jsou ve 21. století ve fotbale a obecně ve sportu stále méně obvyklé. Naše hrdost, která se odráží v jílci politiky klubu týkající se akademie mládeže, se stala spojující silou, která převažuje nad nesrovnalostmi v našem každodenním životě, čímž se naše filozofie liší od jakékoli jiné a liší se od toho, jak je fotbal chápán v celém světě.“

Proto je její filozofie založena na dvou hlavních pilířích: pocitu hrdosti a politice v akademie mládeže. Dokument pokračuje takto:

„Athletic Club se nachází v Bilbau v provincii Bizkaia (Baskicko). Sportovní filozofie klubu se řídí kodexem, který stanoví, že v jeho řadách mohou hrát pouze hráči, kteří prošli mládežnickou akademií klubu nebo byli vychováni jinými kluby v Baskicku. To zahrnuje následující regiony: Bizkaia, Gipuzkoa, Alava, Navarre Labourd, Soule a Lower Navarre nebo hráči, kteří se v těchto regionech narodili. “

V hrdé, 122leté historii Athletica, žádný prezident klubu tato pravidla nezměnil. Hlavně místní obyvatelé jsou jednotní při zachování tradice a baskické identity.

Jelikož je Athletic Bilbao pouze jeden ze tří klubů, které nikdy nesestoupily z La Ligy (společně s Realem Madrid a Barcelonou), zdá se, že model Athletica funguje dobře. Klub za svojí historii vyhrál 8x španělskou nejvyšší ligu, 24x se radoval z vítězství v Copa del Rey a 2x jeho hráči nad hlavu zvedli Španělský Superpohár. V sezonách 1976/77 a 2011/12 se Bilbao objevilo ve finále Poháru UEFA.

Zdroj: Wikipedia.com, athletic-club.eus, theguardian.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *