Pět nejslavnějších gólů českých fotbalistů

Čeští fotbalisté se dokázali prosadit ve finále Ligy mistrů, rozhodnout Pohár vítězů pohárů nebo se svou brankou nesmazatelně zapsat do historie světového fotbalu. Jaké jsou nejznámější góly českých fotbalistů?

5. Vladimír Šmicer: Česko – Nizozemsko

Generace fotbalistů kolem Pavla Nedvěda, Karla Poborského, Jana Kollera, Tomáše Rosického a dalších pod trenérem Karlem Brücknerem patřila na EURO 2004 mezi podceňované týmy. Česká reprezentace se v turnaji nakonec dostala až do semifinále, kde smolně vypadla po stříbrném gólu s Řeckem, pozdějším překvapivým vítězem.

Utkání mezi Českem a Nizozemskem v základní skupině na EURO 2004 je mnohými označován jako jeden z nejlepších zápasů české reprezentace pro Brücknerovo éru. Gól Vladimíra Šmicera z 88. minuty na 3:2 rozhodl zřejmě nejkrásnější a nejnapínavější zápas historie samostatné české reprezentace.

Gól Vladimíra Šmicera proti Nizozemsku

4. Vladimír Šmicer: AC Milán – Liverpool

Znovu Vladimír Šmicer. Český záložník došel v sezoně 2004/05 s Liverpoolem až do finále Ligy mistrů, kde narazili na velký AC Milán. Šmicer se dostal na hřiště z lavičky ve 23. minutě, poté co vystřídal zraněného Harryho Kewella. První poločas ale dopadl pro anglický klub tragicky, prohrával 3:0.

Mnozí mysleli, že je rozhodnuto. Liverpool se ale nevzdal. V 54. minutě vstřelil první gól hostů kapitán Steven Gerrard, hned dvě minuty na to skóroval Vladimír Šmicer. V 60. minutě, tedy v rozpětí pouhých šesti minut, srovnal Liverpool gólem Xabiho Alonsa na 3:3.

Liverpool dovedl nakonec zápas do penaltového rozstřelu, kde zvítězil. Vladimír Šmicer navíc proměnil rozhodující penaltu a Liverpool se mohl radovat ze zisku trofeje Ligy mistrů. Téměř celé utkání za Liverpool odehrál rovněž český útočník Milan Baroš.

Gól Vladimíra Šmicera proti AC Milán

3. Karel Poborský: Česko – Portugalsko

Česká reprezentace došla na EURO 1996 až do finále, kde narazila na výběr Německa. V zápase Češi prohráli 2:1 a získali stříbrné medaile, což je doposud nejlepším výsledkem v mezinárodních soutěžích od rozdělení Československa.

Do povědomí fotbalového publika se dostal především „dloubák“ Karla Poborského ve čtvrtfinále proti týmu Portugalska. Tento gól zvolili fanoušci internetovým hlasováním na stránkách UEFA za nejpohlednější gólovou akci v dějinách Mistrovství Evropy.

V 53. minutě přebral Poborský přihrávku a vydal se směrem k portugalské brance přes několik protihráčů. Před pokutovým územím se rozhodl přelobovat brankáře Vítora Baíu. Po EURO přestoupil Poborský ze Slavie Praha do slavného Manchesteru United.

Gól Karla Poborského proti Portugalsku

2. Pavel Nedvěd: Lazio – Real Mallorca

Držitel Zlatého míče z roku 2003 je znám především díky své kariéře v Juventusu. Vyhrávat trofeje ale dokázal Pavel Nedvěd i v předešlém angažmá, Laziu Řím.

Do týmu z Věčného města přestoupil český záložník v létě 1996 ze Sparty. Vyhlédl si ho sám legendární český trenér týmu Zdeněk Zeman. S týmem dokázal Nedvěd vyhrát v sezóně 1997/98 italský fotbalový pohár a o sezónu později získal poslední Pohár vítězů pohárů, dnes již zaniklou trofej.

Ve finále se Lazio utkalo s Realem Mallorca a Pavel Nedvěd v 81. minutě vstřelil vítězný gól na konečných 2:1. S římským klubem dokázal Nedvěd vyhrát celkem šest trofejí.

Gól Pavla Nedvěda proti Realu Mallorca

1. Antonín Panenka: Česko – Západní Německo

Panenka, celosvětový pojem a označení pro zvláštně kopnutý styl penalty. Antonín Panenka rozhodl osobitým stylem penaltový rozstřel ve finále Mistrovství Evropy v roce 1976 a Čechoslováci se stali šampiony.

Tématu jsme věnovali samostatný článek – Jak se z penalty Antonína Panenky stal celosvětový pojem.