TOP 20 derby: Ve Skotsku rivaly rozděluje víra

Derby je víc než běžný zápas. Je to to utkání, které ukazuje surové emoce a vášeň pro fotbal. Rivalita v ostře sledovaných derby může vycházet z několika důvodů. Tím nejčastějším je lokalita, příkladem jsou třeba Everton a Liverpool či souboj pražských „S“. Dalším důvodem je historicko-politická situace, což platí třeba pro španělské El Clásico. Někdy rivalitu vyvolá i náboženské přesvědčení. To je případ utkání s názvem „Old Firm“, při kterém se ve Skotsku střetávají Celtic (katolíci) a Rangers (protestanti). Sestavili jsme pro vás žebříček největších derby v Evropě. Dnes seriál končí.

5. Liverpool VS Manchester United

Země: Anglie

The North West derby je zápas mezi dvěma největšími a nejúspěšnějšími anglickými kluby. Vášeň spojená s fotbalovým zápasem mezi Manchesterem United a Liverpoolem je symbolem více než dvě stě let starých meziměstských sporů, které sahají až do na počátky průmyslové revoluce.

4. AS Řím VS Lazio Řím

Země: Itálie

Souboj o „Věčné město“, to je Derby della Capitale. Jelikož týmy vyhrály dohromady pouze pět mistrovských titulů, výsledek zápasu většinou nemá důležitost v podobě určení titulu v Serie A. Místo toho je derby především o pýše a oba kluby se snaží prokázat, že oni nejlépe reprezentují hlavní italské město.  

3. AC Milán VS Inter Milán

Země: Itálie

Známé jako Derby della Madonnina, milánské derby je jako střet kultur. Tradiční fanoušci Interu byli známi jako členi městské buržoazie, zatímco fanoušci AC (často označovány jednoduše jako Milan) byli dělnického původu. Dnes už tomu tak není, týmy podporují lidé z celého světa. Přesto je rivalita stejně silná jako vždy. Zajímavostí je, že oba milánské kluby využívají stejný stadion San Siro, jehož životnost se pomalu blíží ke konci.

2. Celtic VS Rangers

Země: Skotsko

Derby „Old Firm“ je jedno z nejznámějších a nejvášnivějších derby o kterém kdy uslyšíte. Oba zúčastněné kluby, Celtic a Rangers, pocházející z Glasgow. Derby má navíc ještě náboženský ráz – Celtic reprezentuje katolíky, zatímco Rangers protestanty.

1. Real Madrid VS Barcelona

Země: Španělsko

El Clásico. Po finále Ligy mistrů asi nejsledovanější fotbalový zápas na světě. Rivalita mezi kluby má hned několik důvodů. Madrid a Barcelona jsou dvě největší města ve Španělsku a zároveň jsou oba kluby nejúspěšnějšími a nejvlivnějšími fotbalovými kluby v zemi. Derby je rovněž umocněno protichůdnými politickými postoji (španělský a katalánský nacionalismus). Hned pět hráčů odehrálo derby za oba týmy – Robert Prosinecki, Michael Laudrup, Luis Enrique, Luis Figo a Ronaldo.

Seriál TOP 20 derby evropského fotbalu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *