V Bayernu jsem pochopil, že musím hodně dřít, říká Šíp

Pravidelně hraje za B-tým Sigmy Olomouc a sbírá starty v třetí nejvyšší soutěži. Zároveň teprve 17letý Jáchym Šíp vyhlíží start v nejvyšší české soutěži. „Už jsem jednu nominaci dostal, ale v den zápasu mi to pokazil koronavirus v soupeřově týmu a zápas byl zrušen,“ mrzí talentovaného křídelníka, který má za sebou i krátké působení u současného vítěze Ligy mistrů.

Před dvěma lety jsi absolvoval stáž v německém Bayernu Mnichov. Jak dlouho trvala a co všechno obnášela?

Stáž v Bayernu Mnichov trvala týden, během tohoto týdne jsem toho stihl poměrně hodně. Díky skvělému tréninkovému centru a výborným podmínkám, které jsem tam měl, mi tento týden hodně ukázal. Každý den jsem tam trénoval se svým ročníkem 2003. Tréninky byly v obrovském tempu, což byl pro mě v danou chvíli problém, protože jsem těsně před stáží měl vleklejší zranění. Myslím, že jsem se s tím ale popral dobře. Absolvoval jsem tam poprvé v životě spoustu testů na mou fyzickou kondici. S týmem jsem odehrál i jedno utkání, ve kterém se mi podařilo dát gól. Tahle stáž mi opravdu otevřela oči, až tam jsem pochopil, že na sobě musím pořádně zapracovat, hodně dřít, abych se tam jednou dostal natrvalo.

Potkal jsi tam někoho ze slavných hráčů?

Tréninkové centrum je bohužel jen pro dorost a muži trénují jinde. Jediný, koho jsem viděl byl Miroslav Klose, což je tady obrovská legenda.

Máš nějaké zprávy o tom, že jsi díky té stáži dál v hledáčku skautů?

Nevím, jestli díky této stáži, ale zprávy o zájmu skautů jsem měl a doufám, že nějaký zájem stále trvá.

Dokázal by sis i díky tomu představit, že bys odešel v dohledné době do zahraničí?

Určitě bych si dokázal představit odejít do zahraničí, každý fotbalista by si určitě chtěl jednou zahrát v top 5 ligách. Můj sen je získat angažmá v Anglii.

Pro řadu českých hráčů je problém při přestupu do ciziny jazyk. Snažíš se na to být po téhle stránce připravený?

Na cizí jazyk kladu velký důraz. Myslím si, že je i velmi důležité nestydět se mluvit, i když to zrovna není úplně správně. Ostatní to pochopí.

Pomáhá ti s tím i fakt, že je v Olomouci několik cizinců v A-týmu i mládežnických kategoriích?

Ano to samozřejmě pomáhá, i na hřišti si díky tomu zvykám mluvit cizím jazykem. Myslím si, že je to velké plus pro můj rozvoj.

Akademie Sigmy vyprodukovala řadu hráčů, kteří se prosadili v cizině. Patří mezi ně Kováč, Kalas, Rozehnal, letos do Belige odešel hostovat Jemelka. Čím to podle tebe je? Připravuje Sigma mladé hráče na to, že jednou mohou odejít do zahraničí?

Je to tím, že Sigma Olomouc nemá takové možnosti jako například větší celky, jako jsou Slavia nebo Plzeň, které mají možnost nakoupit takové posily jaké potřebuje. Sigma si spíš vychovává vlastní odchovance a snaží se je zapracovat do kádru A-týmu, což je obrovská výhoda. Sigma celkově pomáhá v rozvoji svých hráčů, takže přestup hráče do zahraničí je pro ni velká reklama. Jsem vděčný, že mohu hrát právě za Sigmu.

Máš ty nějakou vysněnou evropskou ligu, kterou by sis chtěl zahrát?

Moje vysněná liga, jak už jsem zmínil, je Premier Legue. Líbí se mi tvrdý anglický fotbal.

Abychom se ale vrátili zpět do Česka. V letošní sezoně jsi začal nastupovat pravidelně v základní sestavě B-týmu Sigmy v MSFL. Jaký byl pro tebe přechod z mládežnických kategorií do dospělého fotbalu?

Přechod to byl samozřejmě těžký. I když mě už odmalička bral táta hrát s muži, tak to stejně bylo těžké. Ale snad i to, mi pomohlo se rychle zadaptovat.

Co ti dávají tréninky s A-týmem?

Trénují s ním už od ledna. Myslím, že od té doby jsem udělal obrovský pokrok. Už nemohu při hře spoléhat jen na jednu věc, ale musím mít v záloze i více věcí. Také mi to pomohlo, co se týče mé fyzické stránky, díky většímu množství posilovacích a kondičních tréninků.

Máš zprávy o tom, že by ses mohl v dohledné době podívat i na soupisku A-týmu do některého z ligových utkání?

Mám to slíbené, ale na to vůbec nemyslím. Musím na sobě neustále pracovat, aby to nebylo jenom na jeden zápas. Už jsem jednu nominaci dostal, ale v den zápasu mi to pokazil koronavirus v soupeřově týmu a zápas byl zrušen. Na lavičku jsem byl nominován s náhradním A týmem České reprezentace, který nastoupil proti Skotsku.

Jaký je tvůj cíl pro současnou a nadcházející sezonu?

Současný cíl je pro mě samozřejmě liga. Po startu v první lize toužím od dětství, takže cíl je jistě naskočit do zápasu.

Co děláš ve volném čase kromě trénování?

Volný čas trávím s rodinou nebo s přítelkyní. Hodně taky hraji na počítači, který je pro mě velkou zábavou a relaxací.

Před nedávnem vyšla nová FIFA. Máš čas na hraní?

Čas mám, ale nervy ne. Hru jsem si samozřejmě koupil, ale ti, co mě znají ví, že jsem výbušný typ. U hry většinu času zuřím, takže se snažím vyhýbat aspoň těm online zápasům.

V plném proudu pokračují Liga mistrů a Evropská liga. Sleduješ zápasy a kterým klubům tam nejvíc fandíš?

Zápasy sleduji pravidelně. Je to úplně jiný fotbal než tady v Česku. Díky stáži a zápasu A-týmu, na kterém jsem se byl podívat fandím Bayernu Mnichov a celkem fandím také Chelsea.

V lednu ti bude 18 let, je těžké v tomhle věku skloubit fotbal a školu?

Kvůli koronaviru teď do školy nechodíme, což je výhoda, protože online výuku a úkoly si můžu zpětně přehrát a dodělat v klidu doma, což by nebylo normálně možné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *