Vaduz může být dobrá přestupní stanice do Německa, líčí Doležal

V 15 letech odešel brankář Damián Doležal ze Sparty do Vaduzu v Lichtenštejnsku. Tam chytá za výběr U18, ale trénuje i s A-týmem, který hraje švýcarskou nejvyšší soutěž. „Ve srovnání se Spartou je to menší tým, kde jsou i menší očekávání, ale jako brankář tady mohu mnohem víc vyniknout,“ líčí v rozhovoru pro 90ka.cz.

Jak v současné době vypadá fotbalová příprava ve Vaduzu?
Bohužel netrénujeme. Díky reprezentační pauze jsem teď byl alespoň s A-týmem, ale jinak máme na každý týden individuální plán. V blízké době by snad mělo dojít na rozhodnutí, které nám umožní běžně trénovat.

Kdy naposledy jsi hrál soutěžní utkání?
To už bude tak přes měsíc a půl. Bohužel jsem na nějaký čas vypadl kvůli zranění. Při zápasu proti Ženevě jsem v první minutě vyběhl proti balonu a dostal jsem kolenem do hlavy. Na 10 sekund jsem upadl do bezvědomí, odchytal jsem první poločas a v kabině se to začalo projevovat, protože vyprchal adrenalin. Spoluhráčů jsem se pořád ptal, kolik jsem dostal gólů a nakonec jsem se probudil v nemocnici. Teď už jsem v pořádku.

Chytáš za juniorskou kategorii, ale trénuješ už i s A-týmem. Víš, jestli tě čeká v blízké době nějaký posun?
Jsem členem U18. Občas si mě vezmou do U23, kde tam zápasy tolik nechytám, ale chtěl bych se tam víc prosadit. Trénování s A-týmem si moc vážím, jsou to cenné zkušenosti. Juniorské soutěže se nicméně teď bohužel ukončily a mělo by se hrát na jaře systémem sobota-středa-neděle. Na utkání se moc těším. Z pohledu přestupu do Vaduzu jsem si kvůli koronaviru vybral špatnou dobu, ale o to víc mám motivaci tvrdě pracovat. Chtěl bych se prosadit v kategorii U23.

S jakými hráči se potkáváš na tréninku A-týmu?
Mezi velké postavy ligy patří útočník Tunahan Cicek. Minulý rok byl hlavní postavou týmu (35 utkání v druhé lize, 12 branek a 9 asistencí, pozn. red.). Na tréninku je vidět, že je někde jinde. Jednou si mě po ranním tréninku vzal, jestli bych mu nešel chytat nějaké střely navíc. Byl jsem unavený, ale samozřejmě jsem šel. Tohle všechno jsou pro mě cenné zkušenosti, i kdybych měl chytit jednu střelu z 15. Výborný je i obránce Pius Dorn, který působil ve Freiburgu.

Do Vaduzu jsi přestoupil v lednu, proč jsi se rozhodl právě pro tenhle klub?
Ve srovnání se Spartou je to menší tým, kde jsou i menší očekávání, ale jako brankář tady mohu mnohem víc vyniknout. To se mi zatím daří. Myslím, že by to mohla být dobrá přestupní stanice dál do zahraničí. Chci se tady ukázat, na což mám víc prostoru.

Odcházel jsi v 15 letech, bylo to složité rozhodování?
Vlastně to šlo všechno velmi rychle. S rodiči jsme to řešili a koukali jsme na to tak, že to nebereme jen z toho fotbalového hlediska. Můžu tady poznávat novou kulturu nebo se učit jazyk. Fotbalová kariéra může trvat do 40 let a je třeba mít i jiné zkušenosti a znalosti. Jsem tady s mamkou, která chodí do práce, a celkově se najednou musím víc starat sám o sebe.

Vaduz je sice v Lichtenštejnsku, ale působí ve švýcarské lize. Jak se tam k fotbalu přistupuje?
Oproti české lize je to velký rozdíl. U nás se hodně klade důraz na sílu a rychlost. Tady chtějí hrát hodně technicky. Na takové dovednosti se ve Švýcarsku klade velký důraz. To mě překvapilo.

Pro řadu českých hráčů, kteří přichází do zahraničí, je problém jazykový vybavenost. Na ní budeš díky působení v zahraničí skvěle připravený.
Je tady opravdu hodně přistěhovalců. Potkávají se tady lidé z Balkánu, Italové, Slováci i Češi a tak dále, což ovlivňuje i jazyk. Ve Švýcarsku se používá hlavně italština, francouzština a němčina, která se je hlavní i při komunikaci v klubu. Samozřejmě se ale hodně mluví i anglicky. Je to pro mě dobrá příprava.

Studuješ ve Švýcarsku?
Nene, studuji na anglo-německou střední školu v Praze na dálku. Mám speciální plán, který plním. S fotbalem se to dá skloubit.

Studijní i fotbalový život se ti tedy točí kolem němčiny. Je tvou vysněnou soutěží, kterou by sis chtěl zahrát, Bundesliga?
Mým snem je Premier League. Tam je jedno, jestli člověk chytá za první nebo poslední tým, protože nikdy nevíte, jak zápas skončí. To na tom miluju. Zároveň mě baví ten tvrdý anglický fotbal. Německo ale dává smysl, byla by to skvělá další stanice.

Máš kromě školy a fotbalu čas i na něco jiného?
Jelikož vyšla nová FIFA, tak ve volném čase hraju na Playstationu. Pořád jsem tu nový a není tak jednoduché někomu napsat a jít ven.

Měl jsi i čas procestovat si víc Lichtenštejnsko a Švýcarsko?
Bydlím asi 30 minut od Bodamského jezera, kolem kterého jsem se hlavně ze začátku ve volnu procházel. Ta krajina je tady opravdu krásná, je to odtud blízko i do Německa. S mamkou jsme si něco projeli a nějaké výlety plánujeme.

Vidíš se i se zbytkem rodiny?
Ano, táta s bráchou za námi jezdí jednou za 14 dní. Ta situace spojená s koronavirem to občas komplikuje, ale dá se to zvládnout. Když můžeme, jedeme občas i já s mamkou za rodinou do Česka. Jsem rád, že můžu vidět kamarády. Těch 12 hodin cesty mi za 15 hodin stráveného času tam stojí.

Jaké jsou teď tvoje nejbližší fotbalové cíle?
Teď bych se chtěl více prosadit v A-týmu, zahrát si tam nějaký ten přátelský zápas a nabírat zkušenosti. Pokud bych se měl potom přesunout dál, bylo by ideální asi Německo, jak jsem už říkal. Chce to tvrdě pracovat, vím, že je přede mnou ještě spousta práce.

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *