TOP 20 derby: V turecké lize se utkávají kluby z Evropy a Asie

Derby je víc než běžný zápas. Je to to utkání, které ukazuje surové emoce a vášeň pro fotbal. Rivalita v ostře sledovaných derby může vycházet z několika důvodů. Tím nejčastějším je lokalita, příkladem jsou třeba Everton a Liverpool či souboj pražských „S“. Dalším důvodem je historicko-politická situace, což platí třeba pro španělské El Clásico. Někdy rivalitu vyvolá i náboženské přesvědčení. To je případ utkání s názvem „Old Firm“, při kterém se ve Skotsku střetávají Celtic (katolíci) a Rangers (protestanti). Sestavili jsme pro vás žebříček největších derby v Evropě. Dnes pokračujeme třetím dílem.

9. Liverpool VS Everton

Země: Anglie

Merseyside derby, to je zápas mezi Evertonem a Liverpool, dvou hlavních klubů v Liverpoolu. Liverpoolské derby bylo tradičně označováno jako „přátelské derby“ a to hlavně kvůli velkému počtu rodin ve městě, které fandili Evertonu a zároveň Liverpoolu. Část nesnášenlivosti mezi fanoušky je způsobena tím, že domácí hřiště Evertonu (Goodison Park) a Liverpoolu (Anfield) jsou od sebe vzdáleni necelý 1,5 kilometru, oba stadiony oděluje Stanley Park.

8. Borussia Dortmund VS Schalke 04

Země: Německo

Revierderby, největší a nejznámější německé derby mezi Borussií Dortmund a Schalke 04. Víckrát vyhrálo Schalke 04, a to celkem 71x. Oproti tomu Borussia vyhrála v 61x případech a ve 47 zápasech nebyl v derby vítěz. Historicky úspěšnějším týmem je ale Borussia Dortmund, která dokázala získat 21 trofejí, oproti tomu Schalke 04 vyhrálo celkem 15 trofejí.

7. Galatasaray VS Fenerbahce

Země: Turecko

Horké turecké derby mezi nejúspěšnějšími místními týmy – Fenerbahce a Galatasaray. Souboj bývá označováno jako „Mezikontinentální derby“, Galatasaray sídlí v evropské části Istanbulu, Fenerbahce v té asijské. Mezi týmy doposud proběhlo 391 utkání, 146x vyhrálo Fenerbahce, 124x Galatasaray a ve 121 případech skončilo utkání bez vítěze. Úspěšnějším týmem co do počtu trofejí je Galatasaray – týmu se povedlo získat 74 trofejí, oproti tomu Fenerbahce vyhrálo 65 trofejí.

6. Manchester United VS Manchester City

Země: Anglie

Manchesterské derby se poprvé odehrálo v roce 1881. United hrají své domácí utkání na Old Trafford, zatímco City hrají na stadionu City of Manchester (Etihad Stadium), stadiony jsou od sebe vzdáleny přibližně 6,4 kilometrů. Historicky úspěšnějším jsou hráči United, v posledních letech ale City náskok svého městského rivala zdatně snižuje.

Pokračování najdete v příštím díle seriálu.

Seriál TOP 20 derby evropského fotbalu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *