TOP 20 derby: Souboj francouzských gigantů a rivalů z Londýna

Derby je víc než běžný zápas. Je to to utkání, které ukazuje surové emoce a vášeň pro fotbal. Rivalita v ostře sledovaných derby může vycházet z několika důvodů. Tím nejčastějším je lokalita, příkladem jsou třeba Everton a Liverpool či souboj pražských „S“. Dalším důvodem je historicko-politická situace, což platí třeba pro španělské El Clásico. Někdy rivalitu vyvolá i náboženské přesvědčení. To je případ utkání s názvem „Old Firm“, při kterém se ve Skotsku střetávají Celtic (katolíci) a Rangers (protestanti). Sestavili jsme pro vás žebříček největších derby v Evropě. Dnes pokračujeme druhým dílem, první díl najdete zde.

14. Benfica VS Sporting

Země: Portugalsko

Derby de Lisboa je nejdůležitější fotbalové derby v Portugalsku. Hraje se mezi lisabonskými kluby Benfica a Sporting. První střetnutí odehrály týmy 1. prosince 1907 a zvítězil Sporting. Úspěšnějším klubem v derby, i v počtu trofejí, je Benfica.

13. Benfica VS Porto

Země: Portugalsko

O Clássico – derby mezi nejúspěšnějšími portugalskými týmy, Benficou a FC Portem. Lisabon a Porto jsou dvě největší a historicky nejdůležitější města v Portugalsku, rivalita sahá až k politické, kulturní a sportovní historii země.  Benfica bývá označována jako tradiční fotbalový klub, FC Porto jako nová síla. Ve vzájemných zápasech se víckrát radovalo Porto, a to v 95 zápasech, 88x zvítězila Benfica a celkem 60x mezi sebou týmy remizovaly. Benfica získala za svou historii celkem 84 trofejí, Porto 78.

12. PSG VS Marseille

Země: Francie

Le Classique. Stejně jako španělské El Clásico, jde o utkání s největší rivalitou ve Francii a jedno z největších na světě. PSG a Marseille jsou dva nejúspěšnější kluby v historii francouzského fotbalu a jediné dva francouzské týmy, které získaly evropské trofeje. Letošní souboj z října vyhrála Marseille při divokém zápase v Paříži 1:0. Při utkání rozhodčí rozdal pět červených karet.

11. Arsenal VS Tottenham

Země: Anglie

North London derby je zápas mezi Arsenal a Tottenhamem. Označuje se jako souboj o severní Londýn. Fanoušci obou klubů považují ten druhý za svého hlavního rivala a derby mnozí hodnotí jako jedno z nejslavnějších a nejdivočejších v Anglii a Evropě. Arsenal hraje domácí zápasy na Emirates Stadium v Islingtonu, Tottenham Hotspur sídlí na Tottenham Hotspur Stadium v sousední čtvrti Haringey . Tyto dva stadiony jsou od sebe vzdáleny 6,4 km.

10. Atlético Madrid vs Real Madrid

Země: Španělsko

Madridské derby (španělsky El Derbi Madrileño) je po El Clásicu nejsledovanější zápas ve Španělsku. První derby se odehrálo 2. prosince 1906 a zápas vyhrál Real 2:1. Oba kluby se setkaly ve Finále Ligy mistrů UEFA 2014 v Lisabonu, což bylo poprvé, co ve finále proti sobě hrály dva kluby ze stejného města. Real tehdy vyhrál 4:1 po prodloužení.

Pokračování najdete v příštím díle seriálu.

Seriál TOP 20 derby evropského fotbalu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *